15 Nisan 2011 Cuma

LYS'YE KADAR ŞİFRE İDDİALARI ÇÖZÜLECEK

Sakınan, adliyede, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine, YGS ve KPSS sınavları ile ilgili soruşturmaların devam ettiğini bildirdi. ''ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamalarından tatmin oldunuz mu?'' sorusu üzerine Sakınan, ''Tatmin olmamız söz konusu değil. Olayı araştırıyoruz. Kamuoyunu ikna etmek gibi bir sorunumuz yok. Biz soruşturma makamıyız. Dosyada gizlilik kararı aldık. Dolayısıyla bir şey söylemek zaten suç'' yanıtını verdi.

Soruşturmanın KPSS soruşturması ile beraber, ÖSYM'nin faaliyetleri kapsamında yürütüldüğünü ifade eden Sakınan, ''Soruşturma ne zaman sonuçlanacak?'' sorusu üzerine, ''İkinci sınavı etkilemeyecek bir süre içinde sonuçlandırmayı planlıyoruz. Bir-iki gün önce değil, makul bir süre önce'' diye konuştu.

Sınavın iptal edilmesine karışamayacaklarını ve bu konuda görüş bildiremeyeceklerini belirten Sakınan, ''Benim çevremde de sınava girmiş 3 kişi var. Yeğenlerim sınavın iptal edilip edilmeyeceğini soruyorlar. Ben onlara sınava çalışmalarını söylüyorum'' dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Sakınan, soruşturma kapsamında 3 ÖSYM çalışanının bilgisine başvurduklarını, sınavın ardından 81 ilden rastgele alınan makul sayıdaki soru kitapçığı üzerinde incelemelerin devam ettiğini kaydetti. Bilirkişi incelemesinin de devam ettiğini açıklayan Sakınan, bilirkişiler içinde TÜBİTAK uzmanının bulunduğunu da söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder